Knižní veletrh
ve Varšavě

9.-12. září 2021

Varšavský knižní veletrh (Warszawskie Targi Książki) je největší polský knižní festival. Jedenáctý ročník se bude konat 9. až 12. září 2021 na venkovním prostranství před Palácem kultury a vědy v centru Varšavy . Jubilejní ročník v roce 2019 překonal všechny své rekordy, zúčastnilo se ho přes 800 vystavovatelů z 30 zemí a navštívilo jej 80 tisíc návštěvníků. Na veletrh každoročně míří okolo tisícovky spisovatelů, překladatelů, ilustrátorů, novinářů či zástupců knižního průmyslu. Letošní rekordy pomůže vytvořit i Česká republika, její hostování bylo přesunuto z důvodu pandemie koronaviru z loňského jara na letošní podzim! Na jedenáctý ročník polského knižního veletrhu přiveze Česká republika 12 autorek a autorů, které vybrala dramaturgická rada. V rámci doprovodného programu se nejen polským čtenářům představí další 3 autoři.  
Hostování ČR na Varšavském knižním veletrhu připravuje Moravská zemská knihovna z pověření Ministerstva kultury ČR, které projekt iniciovalo a spolufinancuje. Projekt podpoří i České literární centrum (sekce Moravské zemské knihovny), České centrum Varšava a Velvyslanectví ČR ve Varšavě.

Londýn

Autoři a autorky

Překladatelé a překladatelky

Vystavovatelé

Academia
ACADEMIA

Nakladatelství vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. V současné době zaujímá Academia svou ediční činností přední místo mezi nakladatelstvími České republiky. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně-naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky a příručky, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii.

Vodičkova 40, Prague
prochazkova@academia.cz 

Albatros
ALBATROS MEDIA

Nakladatelství Albatros Media soustředí svou exportní nabídku především na dětské knihy neotřelých a inovativních formátů. Ty jsou již známe po celém světě – doposud byly publikovány ve více než 50 jazycích, 40 zemích a na 5 kontinentech. Naše knihy jsou jako kombinací hračky a učebnice – dětem mají přinést jak zábavu, tak nové znalosti a chuť po poznání. Naše nabídka zahrnuje knihy z kategorií novelty, picture books, pop-up books, how-to-books, non-fiction a pohádky.

Na Pankráci 30/1618, Prague, 140 00, 
jana.vykoukalova@albatrosmedia.cz

Host
HOST — vydavatelství, s. r. o.

Host je jedním z největších samostatných nakladatelských domů v České republice, založený před téměř 30 lety. V současnosti připravuje okolo sto padesáti titulů ročně a vydává beletrii, sci-fi a fantasy žánr, crime, thrillery, dětskou literaturu, populárně naučnou a odbornou literaturu a poezii. České autorky a autoři nakladatelství Host patří mezi ty nejúspěšnější v České republice, ať již jde o počty prodaných výtisků, získaná ocenění, ohlasy odborníků i čtenářské veřejnosti či počet překladů.

Radlas 5, 602 00 Brno
blatna@hostbrno.cz 

Infoa
INFOA

INFOA vznikla v roce 1992 jako knižní vydavatelství. Již od svého vzniku se zaměřila především na jazykovědné a dětské publikace. Dnes produkce vydavatelství INFOA obsahuje přes 2000 vlastních publikací, převážně obrázkových leporel, naučných a jazykových publikací a zábavných sešitů s aktivitami pro volný čas pro děti dospělé.

Nová 141, 78972 Dubicko
infoa@infoa.cz 
 

Prostor
Spolek pro vydávání revue Prostor

Revue Prostor je literárně-kulturní časopis se samizdatovou minulostí, v době totality podporovaný Pavlem Tigridem. Každé z čísel představuje tematicky jednotně zaměřený soubor textů k otázkám či problémům, které hýbou českou i světovou společností. Pojetí jednotlivých čísel revue se proměňuje, a to po obsahové i grafické stránce, ale i z hlediska okruhu přispěvatelů, čímž je zajištěna bohatá koncepční, estetická i názorová pestrost časopisu. Texty jsou pro revue psány převážně formou esejů, povídek, básní, dramat či úryvků z próz a dramatických textů. Díky tematické různorodosti se daří revue Prostor oslovovat různá publika.

Kampus Hybernská, Praha 1, 11000
prostorevue@gmail.com 

Svět knihy
Svět knihy, s.r.o./Book World

Společnost založená Svazem českých knihkupců a nakladatelů. Jeho hlavní činností je organizace každoročního knižního světového veletrhu v Praze, propagace knih a literatury a export českých knih.

Fügnerovo nám. 1808/3, 120 00 Prague 2
radovan.auer@svetknihy.cz
 

Vutium
Vysoké učení technické v Brně / Nakladatelství VUTIUM

Nakladatelství Vutium bylo založeno v roce 1996. Vydává řadu publikací - originální a přeložené vysokoškolské učebnice, monografie, příručky, vědecké spisy a speciální vydání.
Antonínská 549/1, 601 90 Brno
korinkova@vutbr.cz 

Dramaturgická rada

Radovan Auer

ředitel Světa knihy
(autor fotografie 
Michaela Danelová)

Joanna Goszczyńska

Institut slavistiky Polské akademie věd, slavistka a bohemistka
(Autor fotografie
Leszek Hensel) 

Martin
Krafl

programový koordinátor
(Autor fotografie
Felix Abraham) 

Taťjana Langášková

ředitelka Českého centra Varšava
(Autor fotografie
Karel Cudlín) 

Jakub Pacześniak

Instytut Ksiazki, filolog a básník
(Autor fotografie
Daniel Bednarz) 

Zdenko Pavelka

SČKN, literární publicista a vydavatel
(Autor fotografie
Petr Hloušek) 

Julia Różewicz

bohemistka a překladatelka
(Autor fotografie
W. Czerniatowicz) 

Mariusz Szczygieł

Faktyczny Dom Kultury, Instytut reportažu, Dowody na Istnienie, spisovatel a reportér
(Autor fotografie
Paweł Volens Bobrowski) 

Tomas Kubicek

Tomáš Kubíček

vedoucí projektu, ředitel Moravské zemské knihovny v Brně
(Autor fotografie
David Mitáš) 

Anna
Wanik

Asociace spisovatelů, překladatelka
(Autor fotografie
Tomasz Woźny) 

Lucie Zakopalová

Polský institut v Praze, polonistka a překladatelka
(Autor fotografie
Soukromý archiv) 

Tomáš Zmeškal

PEN klub, spisovatel
(Autor fotografie
Jan Němec) 

Partneři

© 2021 Moravian Library
Kounicova 65a
601 87 Brno