Knižní veletrh
ve Frankfurtu n. Mohanem

18. až 22. října 2023

Sedmdesátý pátý ročník Frankfurtského knižního veletrhu (Frankfurter Buchmesse), který je největším knižním veletrhem na světě, se v letošním roce uskuteční 18. až 22. října 2023. Česká republika na veletrhu nebude chybět. Národní stánek České republiky najdete pod označením 4.1 D76.

Frankfurtský knižní veletrh doplní již tradiční festival BOOKFEST City, který po dobu pěti dnů zaplní místní knihkupectví komorními literárními a kulturními událostmi.

Na českém národním stánku proběhne prezentace české literatury a české knižní kultury, připravená na základě pověření Ministerstva kultury ČR Moravskou zemskou knihovnou v Brně. Umožňuje poznat současnou podobu a témata české literatury s pomocí výběru z aktuální knižní produkce. K nahlédnutí budou publikace z kolekce Nejkrásnější české knihy, které byly oceněny v soutěži pořádané Ministerstvem kultury ČR a Památníkem národního písemnictví. V expozici najdou své místo knižní novinky současné české prózy, poezie, komiksu, literatury pro děti a mládež, také nové překlady podpořené Ministerstvem kultury ČR a publikace z Knihovny Milana Kundery.
Národní stánek zároveň nabídne aktuální produkci některých významných českých nakladatelů a tiskáren.

Bologna

Program 2023

Nela Rywiková - foto Ivana Krištofová

21. 10. v 15:30 hodin
Nela Rywiková a Děti hněvu

Autorka Nela Rywiková se svým německým překladem románu Děti hněvu (překlad do němčiny: Kinder der Wut, vydalo nakl. Mitteldeutscher Verlag, 2023, přeložila Christina Frankenberg)

  • Místo: FBM, Český národní stánek 4.1 D76 
  • Moderuje a tlumočí: Christina Frankenberg
  • Čte: Laura Richter
  • Jazyk: němčina
Nela Rywiková - foto Ivana Krištofová

22. 10. v 11:00 hodin
Nela Rywiková a Děti hněvu

Autorka Nela Rywiková se svým německým překladem románu Děti hněvu (překlad do němčiny: Kinder der Wut, vydalo nakl. Mitteldeutscher Verlag, 2023, přeložila Christina Frankenberg)

  • Místo: knihkupectví Weltenleser, Oeder Weg 40, 60318 Frankfurt am Main
  • Moderuje a tlumočí: Christina Frankenberg
  • Čte: Laura Richter
cela logo

20. 10. v 15:00 hodin
Ariela Herček (SLO)
Kateřina Honsová (CZ)
Překladatel jako literární profesionál

Debata dvou začínajících překladatelek o roli překladatelů a zkušenostech, které získaly během účasti na evropském projektu CELA.

  • Místo: FBM, Český národní stánek 4.1 D76
  • Moderují: Michala Čičváková (ČLC) a Kim van Kaam (Artistic Coordination of the CELA project)
  • Jazyk: angličtina

Vystavovatelé 2023

ČT
ČESKÁ TELEVIZE (Edice ČT)

Česká televize se pod značkou Edice ČT od roku 2006 věnuje vlastní vydavatelské činnosti ve snaze přiblížit divákům oblíbené pořady a osobnosti spojené s ČT na DVD či formou knih. Naše široké portfolio zahrnuje dětské knihy, lifestylové magazíny a kuchařky, beletrii, cestopisy, knihy reportáží a rozhovorů, dokumentární cykly.

Na Hřebenech II 1132/4, 140 70 Praha 4, Česká republika
jan.saturka@ceskatelevize.cz

ICE MUSIC
ICE MUSIC

Po velkém úspěchu knihy Verše potrhlé přichází vydavatelství ICE MUSIC s další knihou určenou nejen pro děti - Tulíňkovi. Osobité kresby Jonáše Ledeckého si zamiluje každý.

Haštalská 795/1, 110 00 Praha 1, Česká republika
ledecky.icemusic@gmail.com   

Host
BAOBAB 

Baobab, alternativní nakladatelství ilustrovaných knih pro děti, se věnuje vydávání původních textů a zajímavých překladů. Při jejich výtvarném zpracování spolupracuje s nastupující generací výtvarníků.

Plavecká 14, 128 00 Praha 2, Česká republika
baobabooks@gmail.com

Euromedia Group
EUROMEDIA GROUP, a. s.

Euromedia Group (EMG) byla založena v roce 1991 a patří mezi největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vydává více než 700 nových titulů ročně pod následujícím značkami: Kalibr, Ikar, Odeon, Universum, YOLI, Esence, Pragma, Laser, Brána, Listen, Pikola, Témbr a Granit. EMG je rovněž vlastníkem největšího knižního velkoobchodu v ČR, který zásobuje knihkupce, knihkupecké sítě, internetové obchody i hypermarkety produkcí většiny tuzemských nakladatelů.

Nádražní 896/30, 150 00 Praha 5, Česká republika
diestlerova.petra@euromedia.cz

Finidr
FINIDR, s.r.o.

Tiskárna FINIDR, s.r.o. patří mezi největší výrobce knih v pevné a měkké vazbě ve střední Evropě. Individuální přístup, flexibilita, klientský servis v 5 jazycích, příznivé ceny, krátké termíny realizace dodávek, kvalita a 29 let trvající tradice jsou hlavními důvody dlouholeté spolupráce s řadou významných tuzemských i evropských nakladatelů.

Lípová 1965, 73701 Český Těšín, Česká republika
druckerei@finidr.de

Fraus
FRAUS PUBLISHING

Nakladatelství Fraus je největším českým vzdělávacím nakladatelstvím, které patří mezi přední propagátory interaktivního vzdělávání v České republice. Poskytuje kompletní "systém ve vzdělávání" zahrnující tištěné učebnice, elektronické dokumenty, vzdělávací portál, online cvičení, srovnávací testy žáků a následné hodnocení a program dalšího vzdělávání pedagogů všech stupňů školské soustavy - základních a středních škol i jazykových škol.

Ed. Beneše 72, 301 00 Plzeň, Česká republika
info@fraus.cz

Host
HOST — vydavatelství,
s. r. o.

Host je jedním z největších samostatných nakladatelských domů v České republice, založený před téměř 30 lety. V současnosti připravuje okolo sto padesáti titulů ročně a vydává beletrii, sci-fi a fantasy žánr, crime, thrillery, dětskou literaturu, populárně naučnou a odbornou literaturu a poezii. České autorky a autoři nakladatelství Host patří mezi ty nejúspěšnější v České republice, ať již jde o počty prodaných výtisků, získaná ocenění, ohlasy odborníků i čtenářské veřejnosti či počet překladů.

Radlas 5, 602 00 Brno, Česká republika
blatna@hostbrno.cz

Infoa
INFOA

INFOA vznikla v roce 1992 jako knižní vydavatelství. Již od svého vzniku se zaměřila především na jazykovědné a dětské publikace. Dnes produkce vydavatelství INFOA obsahuje přes 2000 vlastních publikací, převážně obrázkových leporel, naučných a jazykových publikací a zábavných sešitů s aktivitami pro volný čas pro děti dospělé.

Nová 141, 789 72 Dubicko, Česká republika
infoa@infoa.cz

Karolinum
KAROLINUM PRESS

Nakladatelství Karolinum vzniklo v roce 1990. Vydáváme učební texty, vědecké monografie, odborné časopisy a vědecké sborníky. Samostatné ediční projekty představují publikace vztahující se k historii Univerzity Karlovy, monografie o dějinách umění, sociologii, religionistice, lingvistice, nových médií, vizuální kultuře, politologii, literární vědě či filosofii. Unikátním projektem je překladová edice Modern Czech Classics i vydávání díla Karla Šiktance.

Ovocný trh 560/5, 116 36 Praha 1, Česká republika
vit.krobot@ruk.cuni.cz

Lingea
LINGEA s.r.o.

Lingea s.r.o. se věnuje vývoji jazykových aplikací a tvorbě vlastních jazykových titulů od r. 1997 a to jako softwarová firma, vydavatel knih a překladatelská agentura. Působíme v Česku, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a Slovinsku, dohromady nabízíme na 500 knižních titulů. Jsme také předním dodavatelem jazykových technologií a partnerem významných světových vydavatelů, jako jsou HarperCollins Publishers, Pearson Education, Oxford University Press, Robert a další. Naše aplikace používají zákazníci v Evropě, USA, Brazílii, Mexiku, Číně a Koreji.

Nálepkova 131, 637 00 Brno, Česká republika
istvan@lingea.hu

MUNI PRESS
MASARYK UNIVERSITY PRESS

Nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress je jedním z nejvýznamnějších odborných nakladatelství v České republice. Každý rok vydáme více než 300 titulů odborných a populárně naučných knih; vydáváme také 54 odborných časopisů. Zaměřujeme se na vědeckou i populárně naučnou literaturu. Rukopisy našich publikací procházejí recenzním řízením.

Rybkova 19, 602 00 Brno, Česká republika
mizerova@press.muni.cz

NG PRAHA
NÁRODNÍ GALERIE PRAHA

Ediční oddělení Národní galerie v Praze je účelové zařízení NG, které zabezpečuje její ediční činnost v úzké spolupráci s historiky umění, kurátory, lektory, sbírkami a knihovnou NG. Ryze odborná činnost je dána faktem jeho specializovaného zaměření. Kromě tradičního typu tiskovin – převážně katalogů k výstavám, soupisových katalogů sbírek, průvodců, odborných periodik, sborníků z konferencí, monografií umělců – vydává odbornou literaturu o výtvarném umění a ze souvisejících oborů (teorie a filozofie umění, muzeologie, uměleckohistorický archiv aj.), popularizující publikace o sbírkách NG a knihy pro děti.

Staroměstské nám. 12, 110 15 Praha 1, Česká republika
aneta.cernovska@ngprague.cz 

raketa
LABYRINT & RAKETA

Nakladatelství LABYRINT je dlouhodobě známé vysokou kvalitou publikací se zaměřením na knihy o umění, beletrii a komiksy. Edice RAKETA se věnuje dětské literatuře. Od prosince 2014 nakladatelství Labyrint čtyřikrát ročně vydává "časopis pro děti chytrých rodičů" RAKETA.

Dittrichova 5, 120 00 Praha 2, Česká republika
labyrint@labyrint.net

Svět knihy
SVĚT KNIHY / BOOK WORLD

Společnost založená Svazem českých knihkupců a nakladatelů. Jeho hlavní činností je organizace každoročního knižního světového veletrhu v Praze, propagace knih a literatury a export českých knih.

Fügnerovo nám. 1808/3, 120 00 Praha 2, Česká republika
radovan.auer@svetknihy.cz

VUTIUM
Vysoké učení technické v Brně / Nakladatelství VUTIUM

VUTIUM je akademickým nakladatelstvím Vysokého učení technického v Brně. Od svého založení v roce 1996 se zaměřuje na vydávání vysokoškolských učebnic a technické literatury, ale také knih o umění a architektuře. Publikace nakladatelství VUTIUM byly v minulosti oceněny za vysokou odbornou úroveň i za kvalitní grafické zpracování.

Kolejní 4, 612 00 Brno, Česká republika
korinkova@vutbr.cz

Historie účasti na veletrhu

Účast na veletrhu se datuje až do roku 2017. Ve stručnosti se můžete podívat i na předcházející ročníky.

© 2021 Moravian Library
Kounicova 65a
601 87 Brno