Svátek knižní kultury v Lipsku

Předcházející ročníky

2023 (27.-30. dubna)

Vystavovatelé 2023

Autoři 2023

Irena Dousková
ECHO TSCHECHIEN:
Irena Dousková

Autorka představí svůj nový překlad do němčiny Čím se liší tato noc (Was unterscheidet diese Nacht?, nakl. Balaena, přeložil Mirko Kraetsch).

Čtvrtek 27. dubna,18:00
Die naTo Leipzig
Karl-Liebknecht-Straße 46, 04275 Leipzig

Pátek 28. dubna,14:30
Český národní stánek, Halle: 4, Stand: E301

LETÁK

Kateřina Tučková
ECHO TSCHECHIEN: Kateřina Tučková

Autorka představí svůj nový román Bílá Voda (ukázku přeložila Iris Milde).

Pátek 28. dubna,19:30
Mädler Art Forum
Eingang B, 1. Etage
Grimmaische Strasse 2-4, 04109 Leipzig

Sobota 29. dubna,12:00
Český národní stánek, Halle: 4, Stand: E301

LETÁK

Jakuba Katalpa
ECHO TSCHECHIEN: Jakuba Katalpa

Autorka představí svůj nový překlad do němčiny Zuzanin dech (Zuzanas Atem, nakl. Balaena, přeložila Kathrin Janka).

Pátek 28. dubna,20:45
Mädler Art Forum
Eingang B, 1. Etage
Grimmaische Strasse 2-4, 04109 Leipzig

Sobota 29. dubna,13:00
Český národní stánek, Halle: 4, Stand: E301

LETÁK

Galina Miklínová
ECHO TSCHECHIEN: Galina Miklínová

Autorka spolu s Petrem Stančíkem povede workshop ke knize H2O a tajná vodní mise (H2O und die geheime Wassermission, nakl. Drava, přeložila Raija Hauck).

Pátek 28. dubna,16:30
UVERSE, Halle: 3, Stand: B200

LETÁK




Marek Toman
ECHO TSCHECHIEN: Marek Toman, Jan Blažek

Autoři představí svůj nový překlad do němčiny Odsunuté děti (Die vertriebenen Kinder, nakl. Balaena, přeložila Raija Hauck).

Pondělí 24. dubna,19:30
Haus des Buches Leipzig
Gerichtsweg 28
04103 Leipzig

LETÁK

Petr Stančík
ECHO TSCHECHIEN: Petr Stančík

Autor představí svůj nový překlad do němčiny Pravomil (Die Verjährung, nakl. Wieser, přeložila Raija Hauck).

Sobota 29. dubna,14:00
Český národní stánek, Halle: 4, Stand: E301

LETÁK

Anna Bolavá
ECHO TSCHECHIEN:
Anna Bolavá

Autorka představí svůj nový překlad do němčiny Do tmy (Der Duft der Dunkelheit, nakl. Mitteldeutscher
Verlag, přeložila Katharina Hinderer).

Sobota 29. dubna,11:00
Café Europa, Halle: 4, Stand: E303

Neděle 30. dubna,10:30
Forum die Unabhängigen, Halle: 5, Stand: D313

LETÁK

2022 (17.-20. března)

V roce 2022 se Lipský knižní veletrh opět neuskutečnil. Program akcí festivalu Lipsko čte („Lepizig Liest“) najdete zde.
Alena Mornštajnová
ECHO TSCHECHIEN:
Alena Mornštajnová

Autorka představí svůj nový překlad do němčiny Tiché roky (Stille Jahre, nakl. Wieser, přeložila Raija Hauck).

Pondělí 14. března, 19:30 hodin
Literaturhaus Leipzig, Gerichtsweg 28, 04103 Leipzig

Roman Sikora
ECHO TSCHECHIEN: Politické divadlo z České republiky

Scénické čtení z překladu Romana Sikory Snídaně s Leviathanem (Frühstück mit Leviathan, nakl. Neofelis, přeložila Barbora Schnelle).

Středa 16. března,
19:00 hodin
Schaubühne Lindenfels, Karl-Heine-Str. 50, 04229 Leipzig

Jitka N. Srbová
ECHO TSCHECHIEN: Knihkupectví poezie (DIGITAL)

Večer plný poezie s Jitkou N. Srbovou a Ondřejem Maclem za účasti překladatelky Leny Dorn.

Akce je online.

Čtvrtek 17. března,
20:20 hodin

Viktorie Hanišová
ECHO TSCHECHIEN: Viktorie Hanišová

Autorka představí svůj román Rekonstrukce (Die Rekonstruktion, nakl. Wieser, přeložila Raija Hauck).

Pátek 18. března,
19:30 hodin
Schaubühne Lindenfels, Karl-Heine-Str. 50, 04229 Leipzig




Marek Toman
ECHO TSCHECHIEN: Můj Golem

Inscenace knihy Můj Golem: „Der Prager Golem“ (nakl. bahoe books, přeložila Julia Miesenböck).

Autor: Marek Toman
Herečka: Edita Vaníčková Makosová

Pátek 18. března,
20:45 hodin
Schaubühne Lindenfels, Karl-Heine-Str. 50, 04229 Leipzig

Radka Denemarková
ECHO TSCHECHIEN: Radka Denemarková

Večer s Radkou Denemarkovou a jejím překladem knihy Hodiny z olova (Stunden aus Blei, nakl. Hoffmann a Campe, přeložila Eva Profousová).

Pátek 18. března,
21:45 hodin
Schaubühne Lindenfels, Karl-Heine-Str. 50, 04229 Leipzig

Jaroslav Rudiš
Programový tip:
Jaroslav Rudiš

Knižní premiéra s autorem Jaroslavem Rudišem a knihou Trieste Centrale (nakl. Kreuzer books) za přítomnosti ilustrátorky Haliny Kirschner.

Sobota 19. března,
20:00 hodin
Schaubühne Lindenfels, Karl-Heine-Str. 50, 04229 Leipzig

2021 (27.-30. května)

Lipský knižní veletrh se bohužel neuskutečnil ani v roce 2021, ale literární akce jako součást festivalu Lipsko čte („Lepizig Liest“) se odehrály po celém městě. Program akcí najdete zde.

Autoři

2020

Lipský knižní veletrh byl z důvodu pandemie COVID-19 zrušen.

Přihlášení vystavovatelé

2019 (21.-24. března) 

V roce 2019 vystupuje Česká republika v roli hlavní země knižního veletrhu v Lipsku.  Více informací naleznete na adrese: http://ahojleipzig2019.de/

2018 (15.–18. března)

Mezinárodní knižní veletrh v Lipsku je bezesporu jedním z nejvýznamnějších světových svátků literatury a knižní kultury nejen v Evropě. Během čtyř návštěvních dnů projde branami veletržního komplexu přes čtvrt milionu návštěvníků; tedy zhruba šestkrát víc, než navštíví každoročně pražský Svět knihy. Je pro ně připravena řada setkání s autory, diskusních fór, knižních prezentací a doprovodných výstav. Podstatná část veletrhu se přitom odehrává ve městě, kde v první veletržní den začíná festival Lipsko čte (Leipzig liest). Být na veletrhu v Lipsku je povinností nejen pro každého seriózního evropského nakladatele, ale i pro národní státy, které se pokoušejí získat v jeho rámci co nejviditelnější pozici. Lipsko je totiž klíčem k německému knižnímu trhu. I z toho důvodu zahájila Česká republika před třemi lety jednání o hlavním hostování na veletrhu. Povedlo se: Hlavní zemí veletrhu budeme už napřesrok, v březnu 2019.

Lipsko 2018

Přípravu prezentace českých autorů a české knižní kultury má na starosti Moravská zemská knihovna v Brně, a už druhým rokem ji koordinuje prostřednictvím dramaturgické rady, v níž přední odborníci, kteří se na různých úrovních a postech zabývají českou literaturou a kulturou i její prezentací v zahraničí, diskutují o podobě budoucího českého programu.

Letošní ročník lipského knižního veletrhu bude otevřen ve čtvrtek 15. března a probíhá do neděle 18. března. Hned první den bude dlouholetým ředitelem veletrhu Oliverem Zillem slavnostně vyhlášeno hostování České republiky v roce 2019. Na tiskové konferenci, které se vedle Zilleho zúčastní ministr kultury České republiky Ilja Šmíd spolu s předními reprezentanty města Lipska, státu Saska i České republiky, bude představen program Českého roku, který zahrne nejen prezentaci v rámci veletržního týdne v březnu 2019, ale zpřítomní současnou českou kulturu v německojazyčné oblasti po dobu celého roku, od října 2018 do listopadu 2019. Do projektu nazvaného Český rok jsou zapojeny desítky kulturních institucí z České republiky, Německa, Švýcarska a Rakouska. Nejen v saském Lipsku, ale v celé německojazyčné oblasti tak budou během čtrnácti měsíců představeni čeští spisovatelé, česká knižní kultura, české myšlení, české výtvarné umění, český komiks, česká hudba, český design nebo česká fotografie. Podobně bude mít publikum v Praze, v Brně a v dalších městech České republiky možnost poznat současnou podobu a témata literatury německé.

Cílem projektu Český rok je zintenzivnit česko-německé kulturní styky a obecně zvýšit povědomí o dvou historicky, jazykově i geograficky blízkých zemích. Proto je řada programů v rámci Českého roku koncipována tak, aby se stala trvalou součástí česko-německé kulturní výměny.

Ochutnávkou bude pro německé publikum už letošní veletržní program. V jeho rámci proběhnou autorská čtení či debaty s výraznými osobnosti současné české prózy, poezie i dramatu. Svoji současnou tvorbu, a tím i aktuální podobu české literatury a literárního života, představí Michal Ajvaz, Bianca Bellová, Petr Borkovec, David Drábek, Sylva Fischerová, Arnošt Goldflam, Jiří Hájíček, Petr Hruška.

Lipsko 2018

2017 (23.–26. března)

Od poloviny měsíce března se příznivcům i účastníkům literárního života opět nabízí možnost navštívit mezinárodní knižní veletrhy a na jednom místě si prohlédnou národní i nakladatelské prezentace současné podoby knižní kultury. I letos je pomyslný veletržní rok zahájen v Lipsku. Lipský festival knihy, výrazně orientovaný na čtenářství a kulturní diskuse, je po Frankfurtu druhou nejvýznamnější akcí podobného charakteru v německojazyčném prostoru.
K jeho oficiálnímu zahájení dojde 22. března 2017.
Již tradičně je jeho součástí i festival Leipzig liest (Lipsko čte) a Manga Comic-con.
V hale 4 bude na již stálém místě na návštěvníky čekat i český národní stánek, jenž zajišťuje Ministerstvo kultury, a jehož realizátorem je Moravská zemská knihovna. V novém stánku, který svým architektonickým řešením odkazuje k českému funkcionalismu, se představí jak výběr z aktuální knižní produkce, především té, která byla oceněna v rámci literárního provozu minulého roku, tak produkce některých českých nakladatelů, kteří výrazným způsobem ovlivňují podobu české kultury. Mezi vystavovateli tak nalezneme například nakladatelství Baobab, Academia, či Host.

Lipsko 2017

Základem knižní prezentace jsou však tituly, které přitáhly pozornost odborné veřejnosti i čtenářů – zvýznamněny tak budou kolekce prezentující současnou podobu českého čtenářského vkusu, tak jak ji utvářejí české literární ceny. Návštěvníci stánku mohou blíže poznat knihy laureátů Státní ceny, Ceny Jaroslava Seiferta, Magnesie litery, Ceny Jiřího Ortena či Josefa Škvoreckého. Spolu s nimi pak budou vystaveny vítězné publikace z kolekce Zlaté stuhy
či Nejkrásnější české knihy. V expozici nebude chybět ani výběr z nejnovějších českých knih či z překladů z české literatury. Reprezentativní vzorek
z přeložených titulů ukáže rovněž na oblasti zájmu, jejichž prostřednictvím si nás „čte“ zahraniční čtenář.

Český národní stánek byl slavnostně otevřen 23. 3. ministrem kultury ČR, Danielem Hermanem, ředitelem lipského veletrhu, Oliverem Zillem, primátorem města Lipska, Burkhardem Jungem, a českým velvyslancem v Německu, Tomášem Podivínským.

Lipsko 2017

Na tento ceremoniál navázalo v podvečer téhož dne slavnostní podepsání memoranda, na jehož základě se stane Česká republika hlavní zemí lipského knižního veletrhu v roce 2019.

Vedle těchto akcí byl kulturní program již ve čtvrtek doplněn čtením z Grušových nově vydaných esejů či prezentací německého překladu Durychovy knihy Plížení Německem. Většina autorských čtení a diskuzí proběhla o víkendu, kdy se postupně představila čtveřice českých autorů, kteří reprezentovali divergentní směry současné literatury. Před zaplněnými hledišti se na národním stánku i na přilehlých kulturních fórech představili Tomáš Šebek, Viktorie Hanišová, Iva Pekárková a Jan Novák.

Zatímco Tomáš Šebek mluvil o své zkušenosti s Lékaři bez hranic a vyhraňoval se jako zapisovatel spíše než literát, Jan Novák mluvil o bratrech Mašínech a Miloši Formanovi, Iva Pekárková tematizovala své mnoholeté pobyty v New Yorku a Londýně a Viktorie Hanišová představovala svou románovou prvotinu Anežka, popisující vztah matky a adoptivní dcery.

Lipsko 2017
© 2021 Moravian Library
Kounicova 65a
601 87 Brno