Knižní veletrh
ve Frankfurtu n. Mohanem

20. až 24. října 2021

Sedmdesátý třetí ročník Frankfurtského knižního veletrhu (Frankfurter Buchmesse), který je největším knižním veletrhem na světě se v letošním roce uskuteční fyzicky 20. až 24. října 2021, ale s ohledem na aktuální situaci kolem pandemie koronaviru za přísných hygienických podmínek. Letošní hlavní hostující zemí je Kanada. Česká republika na veletrhu nebude chybět.

Národní stánek ČR můžete navštívit v hale 4.0, číslo stánku je B82. I letos představíme návštěvníkům výběr z vydaných knih v letech 2020 a 2019. Nebudou chybět próza, literatura pro děti a mládež, komiks, drama či překlady knih českých autorek a autorů, zejména do němčiny od roku 2018.

Frankfurtský knižní veletrh  doplní již tradiční festival BOOKFEST City, který po dobu pěti dnů zaplní ulice Frankfurtu nad Mohanem komorními literárními a kulturními událostmi, řada událostí se také odehraje odehraje online či hybridně.

Bologna

Program

Marek Toman - foto David Konečný

23. 10. v 19:00 hodin
Marek Toman a Chvála oportunismu

Autor Marek Toman se svým německým překladem románu Chvála oportunismu (překlad do němčiny: Lob des Opportunismus, vydalo nakl. Wieser Verlag, 2021, přeložila Raija Hauck)

  • Místo: Hotel Roomers – Sky Lounge (Gutleutstraße 85, 60329 Frankfurt nad Mohanem) 
  • Moderuje: Martin Krafl
  • Tlumočí a ukázky čte: Raija Hauck
  • Jazyk: německý
Viktorie Hanišová - David Konečný

24. 10. v 16:00 hodin
Viktorie Hanišová a Houbařka

Autorka Viktorie Hanišová se svým německým překladem románu Houbařka (překlad do němčiny: Die Pilzsammlerin, vydalo nakl. Wieser Verlag, 2021, přeložila Raija Hauck).

  • Místo: hala 3.1, na tzv. Literárním ostrově nezávislých nakladatelů (B105)
  • Moderuje a ukázky čte: Raija Hauck
  • Jazyk: německý

Vystavovatelé

Academia
ACADEMIA

Nakladatelství vzniklo v roce 1953 původně jako nakladatelství Československé Akademie věd. Název Academia nese od roku 1966. V současné době zaujímá Academia svou ediční činností přední místo mezi nakladatelstvími České republiky. Academia vydává původní vědecké monografie a práce českých vědců, díla klasiků vědy, překlady zahraničních autorů, populárně-naučnou literaturu, literaturu faktu, encyklopedie, slovníky a příručky, ale také kvalitní českou i překladovou beletrii.

Vodičkova 40, Prague
prochazkova@academia.cz 

Albatros
BACKSTAGE BOOKS

Backstage Books je české nakladatelství založené v roce 2012 s jediným účelem - pomáhat, aby se kvalitní knižní publikace dostaly ke svému čtenáři.
Během let jsme se v početné konkurenci etablovali jako skutečně nezávislé nakladatelství, jež si poradí jak s požadavky zavedených jmen a značek, tak s potřebami začínajících autorů.
Pomohli jsme na svět desítkám publikací všech možných žánrů, vždy však s maximální mírou řemeslného zpracování.

Brigádnická 73/264, Brno
redakce@backstagebooks.cz

Host
BAOBAB 
& GplusG

Baobab, alternativní nakladatelství ilustrovaných knih pro děti, se věnuje vydávání původních textů a zajímavých překladů. Při jejich výtvarném zpracování spolupracuje s nastupující generací výtvarníků.

Plavecká 14, Praha 2
gplusg@gplusg.cz

Infoa
EUROMEDIA GROUP

Euromedia Group (EMG) byla založena v roce 1991a patří mezi největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Kalibr, Ikar, Odeon, Universum, YOLI, Esence, Pragma, Laser, Brána, Listen a Pikola. Od roku 1992 provozuje Knižní klub, který má 200 000 členů. EMG je rovněž vlastníkem největšího knižního velkoobchodu v ČR, který zásobuje knihkupce, knihkupecké sítě a internetové obchody produkcí většiny tuzemských nakladatelů.

Nádražní 896/30, Praha 5 - Smíchov
diestlerova.petra@euromedia.cz 

Prostor
FINIDR

Tiskárna FINIDR, s.r.o. patří mezi největší výrobce knih v pevné a měkké vazbě ve střední Evropě. Individuální přístup, flexibilita, klientský servis v 5 jazycích, příznivé ceny, krátké termíny realizace dodávek, kvalita a 27 let trvající tradice jsou hlavními důvody dlouholeté spolupráce s řadou významných tuzemských i evropských nakladatelů.

Lípová 1965, Český Těšín
druckerei@finidr.de

Svět knihy
HOST – vydavatelství

Host je jedním z největších samostatných nakladatelských domů v České republice, založený před téměř 30 lety. V současnosti připravuje okolo sto padesáti titulů ročně a vydává beletrii, sci-fi a fantasy žánr, crime, thrillery, dětskou literaturu, populárně naučnou a odbornou literaturu a poezii. České autorky a autoři nakladatelství Host patří mezi ty nejúspěšnější v České republice, ať již jde o počty prodaných výtisků, získaná ocenění, ohlasy odborníků i čtenářské veřejnosti či počet překladů.

Radlas 5, Brno
blatna@hostbrno.cz

Vutium
INFOA

INFOA vznikla v roce 1992 jako knižní vydavatelství. Již od svého vzniku se zaměřila především na jazykovědné a dětské publikace. Dnes produkce vydavatelství INFOA obsahuje přes 2000 vlastních publikací, převážně obrázkových leporel, naučných a jazykových publikací a zábavných sešitů s aktivitami pro volný čas pro děti dospělé.

Nová 141, Dubicko
infoa@infoa.cz

Academia
LABYRINT
& RAKETA

Nakladatelství Labyrint vydává knihy o umění, beletrii, komiksy a v edici Raketa knihy pro děti. Labyrint také vydává původní dětský časopis Raketa.

Dittrichova 5, Prague 2,
labyrint@labyrint.net

Albatros
LINGEA

Lingea s.r.o. se věnuje vývoji jazykových aplikací a tvorbě vlastních jazykových titulů od r. 1997 a to jako softwarová firma, vydavatel knih a překladatelská agentura. Působíme v Česku, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a Slovinsku, dohromady nabízíme na 500 knižních titulů. Jsme také předním dodavatelem jazykových technologií a partnerem významných světových vydavatelů, jako jsou HarperCollins Publishers, Pearson Education, Oxford University Press, Robert a další. Naše aplikace používají zákazníci v Evropě, USA, Brazílii, Mexiku, Číně a Koreji.

Nálepkova 131, Brno
petron@lingea.cz

Host
MASARYK UNIVERSITY PRESS

Nakladatelství Masarykovy univerzity Munipress vydává více než 400 titulů odborných a populárně naučných knih a přes 50 vědeckých časopisů ročně. Jeho posláním je zprostředkovávat výsledky vědecko-výzkumné a vzdělávací činnosti Masarykovy univerzity, dbát o kvalitu a dostupnost publikací, budovat partnerské spolupráce mezi vydavateli na mezinárodní úrovni.

Žerotínovo nám 9, Brno
mizerova@press.muni.cz

Academia
NÁRODNÍ GALERIE V PRAZE

Ediční oddělení Národní galerie v Praze je účelové zařízení NG, které zabezpečuje její ediční činnost v úzké spolupráci s historiky umění, kurátory, lektory, sbírkami a knihovnou NG. Ryze odborná činnost je dána faktem jeho specializovaného zaměření. Kromě tradičního typu tiskovin – převážně katalogů k výstavám, soupisových katalogů sbírek, průvodců, odborných periodik, sborníků z konferencí, monografií umělců – vydává odbornou literaturu o výtvarném umění a ze souvisejících oborů (teorie a filozofie umění, muzeologie, uměleckohistorický archiv aj.), popularizující publikace o sbírkách NG a knihy pro děti. Knižní produkce edičního oddělení v posledních letech výrazně stoupá v návaznosti na nárůst souvisejících aktivit pracovníků NG (výstavních, vědecko-výzkumných, vzdělávacích atd.). Knihy jsou vydávány v cizojazyčných mutacích, stávají se tak vhodným artiklem pro meziknihovní výměnu publikací a prezentaci NG jako vyspělé instituce.

Staroměstské nám. 12, Praha 1
tereza.booth@ngprague.cz

Albatros
PAF

Edice PAF představuje publikační řady spjaté s aktivitami kurátorské platformy PAF od roku 2008. Cílem edice je systematicky mapovat a kontextualizovat projevy umění pohyblivého obrazu a vizuální kultury v rámci jeho vlastní tradice i v mezinárodním srovnání. Edice PAF se soustředí na tři hlavní linie - tematické sborníky, monografie a na autorské knihy a katalogy.

Ztracená 6, Olomouc
veronika@pifpaf.cz

Host
Spolek pro vydávání REVUE PROSTOR

Revue Prostor je literárně-kulturní časopis se samizdatovou minulostí, v době totality podporovaný Pavlem Tigridem. Každé z čísel představuje tematicky jednotně zaměřený soubor textů k otázkám či problémům, které hýbou českou i světovou společností. Pojetí jednotlivých čísel revue se proměňuje, a to po obsahové i grafické stránce, ale i z hlediska okruhu přispěvatelů, čímž je zajištěna bohatá koncepční, estetická i názorová pestrost časopisu. Texty jsou pro revue psány převážně formou esejů, povídek, básní, dramat či úryvků z próz a dramatických textů. Díky tematické různorodosti se daří revue Prostor oslovovat různá publika.

Kampus Hybernská, Praha 1 
prostorevue@gmail.com 

Academia
SVĚT KNIHY / BOOK WORLD

Společnost založená Svazem českých knihkupců a nakladatelů. Jeho hlavní činností je organizace každoročního knižního světového veletrhu v Praze, propagace knih a literatury a export českých knih.

Fügnerovo nám. 1808/3, Prague 2
radovan.auer@svetknihy.cz

Albatros
UNIVERZITA KARLOVA,
NAKL.
KAROLINUM

Karolinum, nakladatelství Univerzity Karlovy, se zaměřuje na vydávání učebních textů, vědeckých monografií, odborných časopisů a vědeckých sborníků všech oborů univerzity.
Některé ediční projekty zajišťuje koediční spoluprací s jinými nakladateli. Samostatné ediční projekty představují reprezentační publikace vztahující se k historii Univerzity Karlovy, monografie z dějin umění, jazykové učebnice či mezioborové edice, v nichž vycházejí překlady děl s těžištěm v literární vědě, dějinách myšlení a kultury. Významným projektem je také vydávání české beletrie a její překlady do světových jazyků a vydávání díla Karla Šiktance.

Ovocný trh 560/5, Praha 
vit.krobot@ruk.cuni.cz

Academia
UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI

Vydavatelství Univerzity Palackého v Olomouci vydává a distribuuje studijní materiály a odbornou literaturu a také poskytuje komplexní publikační reprografické tiskové a distribuční služby. VUP se zaměřuje na publikace, které podporují hlavní aktivity univerzity a jejich fakult a ústavů.

Křížkovského 8, Olomouc
ales.prstek@upol.cz

Albatros
VYSOKÉ UČENÉ TECHNICKÉ V BRNĚ, VUTIUM

Nakladatelství Vutium bylo založeno v roce 1996. Vydává řadu publikací – vlastní i přeložené vysokoškolské učebnice, monografie, příručky, vědecké spisy i speciální vydání.

Antonínská 549/1, Brno
korinkova@vutbr.cz 

Historie účasti na veletrhu

Účast na veletrhu se datuje až do roku 2017. Ve stručnosti se můžete podívat i na předcházející ročníky.

© 2021 Moravian Library
Kounicova 65a
601 87 Brno